Kdo platí realitce a kolik

Kdo platí realitce a kolik

Kdo platí provizi realitce?

Pokud jste někdy v minulosti využili služeb realitní kanceláře, jistě jste se potkali s provizí z prodeje či pronájmu. Ať už jako prodávající, tak i jako kupující. Jedná se o cenu za služby, které realitní makléř vykonává při prodeji, či pronájmu. A že jich není málo.

Téma, kdo ve skutečnosti provizi zaplatí, je velmi oblíbené a jednotlivé postoje se zpravidla poznají podle toho, že někdo právě prodává (a říká, že provizi platí kupující), nebo kupuje (který říká pravý opak).

Na otázku, kdo platí provizi realitní kanceláři, neexistuje jednoznačná odpověď. Formálně není legislativně upraveno, jaká strana (prodávající či kupující) má provizi realitní kanceláři zaplatit. Zpravidla to bývá (a logicky by vždy měl být) prodávající. Jednoduše proto, že on si služby realitní kanceláře objednává, určuje, za jakou cenu se má ideálně prodat. Právě prodávajícího by měla realitní společnost také zastupovat a vyjednávat v jeho prospěch.

Jako prodávající (pronajímateli) máte vždy ideální představu o prodejní ceně nemovitosti. V tomto kontextu je Vám výše provize zcela lhostejná – zajímá Vás čistá utržená částka za nemovitost. Výše provize k ní přičtená pak určuje tržní nabídkovou cenu ve smyslu zákona nabídky a poptávky. Celkovou tržní cenu pak zaplatí kupující, a to včetně provize (jejíž výši většinou ani nezná).V tomto kontextu se dá tvrdit, že finální stranou, která reálně platí provizi realitní společnosti, je vždy kupující, přestože smluvně to bývá z logických důvodů právě prodávající. Můžeme se i setkat s tím, že o provizi se kupující s prodávajícím smluvně podělí.

Pokud prodáváte nemovitost přes realitní kancelář, jistě budete podepisovat smlouvu o zprostředkování prodeje. Ať už smlouvu exkluzivní, či nikoliv. Právě v této smlouvě by mělo být vždy uvedeno, kolik bude činit provize. Většinou se její výše udává v procentech, někdy i pevnou částkou. Ve smlouvě by také vždy měla být uvedena výchozí nabídková cena nemovitosti a s realitním makléřem byste měli mít jasnou dohodu o podmínkách pro její případné snížení. Ke snížení prodejní ceny by mělo vždy docházet po výslovném souhlasu prodávajícího. Samotná prodejní cena totiž často určuje výši provize.

Po sepsání zprostředkovatelské smlouvy zpravidla dochází ze strany realitní kanceláře ke zveřejnění inzertní nabídky v domluveném termínu, následně prohlídky s potenciálními kupci, seznámení s prodávajícím a následná příprava smluv. Všechno toto stojí realitní kancelář spoustu úsilí a financí s tím, že svou odměnu získá až po uzavření obchodu.

V souvislosti s realitními kancelářemi si spotřebitelé nejčastěji stěžují na neoprávněně inkasované platby a nedostatky v kvalitě služeb. Nový zákon o realitním zprostředkování stanoví realitním kancelářím řadu povinností, které přispívají k vyšší ochraně zákazníků, a zvláště pak spotřebitelů. Stále však platí, že musíte být ostražití a dobře si rozmyslet, co realitní kanceláři podepisujete.

Postavení zákazníků posiluje i nově uložená povinnost realitních kanceláří informovat je pravdivě a úplně o vadách nemovitosti včetně vad právních, jako je na nemovitosti váznoucí zástavní právo, věcné břemeno nebo nájem. Dříve byl za informování o stavu nemovitosti odpovědný prodávající či pronajímatel, nyní odpovědnost nese realitní kancelář jako odborník, který je za sjednání obchodu placen.

Před nedostatečnou aktivitou realitní kanceláře je zákazník nově chráněn tím, že výhradní neboli exkluzivní zastupování realitní kanceláří může trvat maximálně šest měsíců s možností prodloužení, a dále také tím, že zprostředkovatelskou smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět s nejvýše měsíční výpovědní dobou.

Motivovat realitní kanceláře k lepší práci má také ustanovení o provizi, kdy nově platí, že realitní kancelář na ni nemá nárok, jestliže kvůli jejímu pochybení nebo nedostatečné aktivitě uzavřel obchod sám klient až po ukončení smlouvy s realitní kanceláří. Ovšem zákon umožňuje, aby splatnost provize nebyla vázána na uzavření nájemní nebo kupní smlouvy. Je tak důležité ujasnit si, jak to bude s provizí nebo s rezervačním poplatkem v případě, že nedojde ke sjednání koupě či nájmu.

I přesto, že dochází k posílení práv spotřebitelů, stále platí pravidlo, že si musíte dobře prostudovat smlouvu, kterou s realitní kanceláří podepisujete. Zvláště v případě koupě nemovitosti, kdy se často jedná o životní investici, je vhodné vyhledat služby advokáta a smlouvu nechat zkontrolovat. Můžete tak předejít dohadům ohledně rozsahu služeb poskytovaných realitní kanceláří, ale i rozčarování z podmínek týkajících se placení a vracení provize.

V následujícím newsletteru se podíváme na to, jak to v našich realitních vodách funguje, jakou výši provize můžete při zprostředkování obchodu očekávat a co všechno tato provize RK obsahuje.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak se nespálit při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů