Kdo ovlivňuje, jak bude vypadat váš dům

Kdo ovlivňuje, jak bude vypadat váš dům

Může stavební úřad či obec ovlivnit, jak má vypadat váš rodinný dům? Jakými nástroji lze předejít nevkusným domům? Podívejme se na problematiku z obou stran – z pohledu vlastníka nemovitosti i z pohledu stavebního úřadu, případně obce.

Vezměmě v úvahu situaci - jste vlastníky pozemku a chystáte se postavit svůj vysněný rodinný dům. Chcete stavět atypickou stavbu? Dostali jste se do problémů, protože úřadům připadá návrh vašeho rodinného domu příliš moderní? Nakolik vám může stavební úřad diktovat, jak má vypadat váš rodinný dům? A do jaké míry má úřad právo do vzhledu stavby zasahovat?

Stavební úřady jsou ke vzhledu stavby v zásadě velmi benevolentní a řada stavebníků má pocit, že jim do vzhledu stavby nemůže nikdo mluvit. Není tomu tak. Stavební úřad má hodnotit nejen bezpečnost stavby, ale tak její architektonické a urbanistické kvality. Územní, dříve urbanistickié studie nemají povahu právně závazného dokumentu. Ve skutečnosti jde o odborné posudky zpracované architekty, jejichž cílem je navrhnout, nikoli závazně stanovit, jakým způsobem bude možné území zastavět či jinak využívat. Autor takové studie by měl návrh projednat se všemi, kterých se dotýká, aby zabránil možným konfliktům. A stavební úřad je povinen k územní studii přihlédnout a uložit investorům, aby dodrželi všechny podmínky studie. Ty mohou být velmi detailní a dosahovat podrobnosti regulačního plánu – například stanovením sklonu střech, barevnosti domů, použitých materiálů apod. V praxi může dojít k tomu, že investorům taková studie nevyhovuje a musí tedy velmi podrobně zdůvodnit (včetně posudku od architekta – urbanisty), proč se od ní chtějí odchýlit. Stavební úřad může pak argumentaci převzít a vydat územní rozhodnutí či stavební povolení, které obsahuje jiné řešení, než které je uvedeno v územní studii.

Jakými nástroji mohou úřady a obce předem závazně stanovit vzhled stavby a předcházet tak výstavbě s pochybnout architektonickou hodnotou? Tím správným dokumentem je regulační plán, tedy územně plánovací dokumentace, která je podrobnější než územní plán. Územní plán rozděluje území na plochy podle účelu využití – bydlení, výroba, zemědělství spod. Jde tedy o velmi hrubé vymezení, kde lze stavět a co lze stavět. Územní plán může také popsat charakter zástavby a stanovit její výšku. Nepřísluší mu však určovat takové detaily, jako je tvar či barevnost jednotlivých domů. Pokud tak územní plán přesto činí, je v této části nezákonný a lze usilovat o jeho zrušení. Regulační plán je natolik detailní, že může nahradit územní rozhodnutí. Lze v něm tedy předurčit i konkrétní tvar stavby. Regulační plány se však používají poměrně málo kvůli náročnosti jejich pořízení a projednání. Od 1.ledna 2018 mohou obce „zaostřit na detail“ a zpřesnit územní plán až na úroveň regulačního plánu. A současně vzniká povinnost jednou za 8 let prověřit aktuálnost studie.

Vraťme se ještě k majitelům rodinných domů. Zásahy stavebního úřadu vůči vlastníkům jsou většinou iniciovány zvenčí – obcí, sousedy. Pokud úřady zasáhnou, mají občas sklony mechanicky vynucovat různá vzhledová omezení, která nemají oporu v zákoně. Vlastníci nejsou povinni kopírovat sousední budovy. Naopak mají právo budovat i stavby, které jsou promyšlenou architektonickou provokací. Někdy, ne vždy, je to ku prospěchu věci, protože vznikne nová dominanta, která esteticky pozvedne celou lokalitu.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak se nespálit při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů