Hypoteční trh aktuálně
Ačkoli by se mohlo zdát, že současná ekonomická nejistota pošle hypoteční trh ke dnu, opak je pravdou. Letošní rok zahájily hypotéky skvěle, podle ukazatele Hypoindexu společnosti Fincetrum jde dokonce o nejlepší start hypoteční sezony v historii. Objem poskytnutých hypoték v lednu oproti prosinci loňského roku klesl o více než 4,5 miliardy korun. Meziročně – ve srovnání s lednem 2020 – ovšem vzrostl o více než osm miliard korun. Významnou roli v zájmu o hypoteční úvěry hrají úroky. V prvním měsíci nového roku tak bylo poskytnuto 8 380 hypotečních úvěrů, s průměrnou úrokovou sazbou 1,94 procenta. Průměrná výše hypotéky přitom stoupla na 2 976 346 korun. Nicméně se zdá, že lednový pokles byl poslední, protože úroky už zamířily vzhůru – byť velmi opatrně. Jako první zvedly v polovině února sazby mBank a Moneta Money Bank , začátkem března k podobnému kroku přistoupila skupina ČSOB, která patří mezi největší poskytovatele hypoték na českém trhu - její součástí je i Hypoteční banka.
Jaký bude další vývoj na trhu hypoték, bude záležet hlavně na tom, jak se bude dařit ekonomice, jak se bude vyvíjet nezaměstnanost a úrokové sazby. Úrokové sazby nejspíše dále porostou. Predikovat budoucí vývoj je obtížné, vše řídí koronavirus a nepředvídatelné zásahy vlády. A k tomu lockdowny, růst nezaměstnanosti, možný nárůst počtu nesplácených úvěrů. Lidé, kteří uvažují o sjednání hypotéky, by neměli příliš otálet. Jinak je možné, že propásnou nejlepší příležitost ke sjednání úvěru na bydlení.
Jak na hypotéku?
Konečně jste objevili svůj vysněný dům, ale jeho cena vám udělala čáru přes rozpočet. V cestě k vlastnímu bydlení stojí nejen vysoké ceny nemovitostí, ale také přísnější podmínky hypoték. Než se tak stane a než dojde k oné radostné události, tedy stěhování do vlastního bytu, čeká vás běh na dlouhou trať. Žádost o hypotéku a její vyřízení je poměrně komplikovaná záležitost. Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let.
Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti může být vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů. Proces urychlí důkladná příprava. Nevrhejte se do tohoto procesu bezhlavě, ale raději se na každý krok dobře připravte.
Než začnete vybírat konkrétní hypoteční banku a produkt, zkuste se nejprve zorientovat se na aktuálním trhu s hypotékami i nemovitostmi. Praktickým pomocníkem jsou například hypoteční kalkulačky, které vám pomohou ujastit představu, na jak vysokou hypotéku zhruba dosáhnete. Zjistěte rovněž, jak se ve vybrané lokalitě či lokalitách pohybují ceny nemovitostí, a jaké nabídky jsou pro vás tudíž dostupné.
Velkou roli v tom, zda si rozhodnete vzít si hypotéku, hraje úroková sazba. Ta se momentálně nabízí těsně pod hranicí 3 %. Nemá smysl čekat, zda budou úrokové sazby klesat, čekáním byste mohli strávit i několik let. Nevybírejte však jen podle úrokové sazby, zajímejte se i o další poplatky, například za vyřízení a vedení účtu, za pojištění či odhad nemovitosti. Pokud jste v životní fázi, že si chcete nebo potřebujete zajistit zázemí, máte stailní příjem a ideálně i nějaké úspory, nečekejte a hypotéku si vezměte hned.
Do světa hypoték vás nejlépe uvede hypoteční poradce, respektive za vás udělá veškeré nezbytné úkony. Nechte si doporučit opravdu zkušeného a věci znalého odborníka, který vám dobře poradí a vše důležité vysvětlí. Hypoteční poradce je zdarma, provizi mu vyplatí až banka, s níž je úspěšně dojednán obchod.
Počítejte s tím, že si vás poskytovatel hypotéky důkladně proklepne a bude zkoumat nejen vaše příjmy, ale také výdaje. Sami se můžete postarat o to, aby vaše osobní finance byly v perfektním stavu ještě předtím, než vyplníte žádost o hypotéku. Zaměřte se na své výdaje a platební historii. Splaťte a ukončete dosavadní půjčky a kreditní karty, je-li to jenom trochu možné. Čím méně výdajů mít budete, tím lépe hodnocena bude vaše bonita neboli schopnost splácet.
Ujistěte se, že máte potřebné finance. Česká národní banka se postarala o definitivní zákaz 100 % hypoték. To znamená, že každý žadatel o hypotéku musí ze svého uhradit nejméně 10 % z ceny nemovitosti, ale spíše 15 až 20 procent. Daň z nemovitostí byla v loňském roce zrušena. Ideální je mít dostateně vysoké vlastní úspory.
Banka po vás bude požadovat celou řadu dokladů a dokumentů, které se vážou k vaší osobě, vašim osobním financím a vybrané nemovitosti. Každá banka by vám měla dodat přesný seznam požadovaných dokumentů. V dnešní době se navíc přikládá prohlášení, že příjem žadatele není ovlivněn kovidem. Pokud žadatel splní podmínky, je žádost o hypotéku schválena. Banka připraví návrh smlouvy o poskytnutí hypotečního úvěru, která musí obsahovat veškeré smluvní podmínky. Přečtěte si předloženou smlouvu opravdu důsledně a ptejte se na vše, co je vám nejasné. Informujte se na související poplatky a další podmínky. Jedině tak se vyhnete nepříjemným překvapením v průběhu splácení hypotéky. Budete-li se smlouvou spokojeni, podepište ji.